Woodhead Ac Power Plugs & Receptacles P&S 3P 4W 60A/125/150V Connect 1301500185
Ac Power Plugs & Receptacles P&S 3P 4W 60A/125/150V Connect (Discontinued)
  • Mfr # 1301500185
  • Zoro # G405788302
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Country of Origin
Germany
Details
Item
Pin & Sleeve Connector
Voltage Rating
125/250V AC
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP44
Series
130150
Type
Connector
Gender
Female
Flip Lid
Yes
Locking Blade
No
Specialty
Pin and Sleeve
GFCI
No
Receptacle Type
Single
Product Name
Safeway
Current - Maximum per Contact
60.0A