  • Mfr # 443030B41M030
  • Zoro # G505981795
/ea
Key Features
Type
Female-Male
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic Polyurethane
Maximum Voltage
60 V
Current
3 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
443030B41M030
Country of Origin
Poland
Dimensions
Length
9.84 ft
Cable Diameter
4.50mm (.177")
Wire Size (AWG)
24
Cable Length
3.0m (9.84')
Details
Item
Nano-Change (M8)
Type
Female-Male
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic Polyurethane
Maximum Voltage
60 V
Current
3 A
Maximum Operating Temperature
85 Degrees C
Series
120087
Connector Type
Material
IP Rating
IP67
Max. Voltage
60V
Contact Finish
Gold Plated
Max. Temp.
85°C
Current Rating
3 A
Wire Range
24 AWG
Coupling Style
Knurled Hexnut, Threaded
Connector End B
Nano-Change (M8)
Product Name
Material - O-Ring
Fluoro-elastomer
Material - Cable Jacket
TPU
Poles
3
Current - Maximum per Contact
3.0A
Material - Coupling Nut
Nickel-plated Brass
Material - Contact
Brass
Temperature Range - Operating
-25° to +85°C
Wire/Cable Type
UL 21215
LED Indicator
No
Orientation
Straight to Straight
Keyway
A-coded
Connector End A
Material - Plating Mating
Gold
Voltage - Maximum
60V AC / 75V DC