  • Mfr # E11A06303M030
  • Zoro # G505904251
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
3.0m (9.84')
IP Rating
IP67
Keyway
D-coded
Type
Double Ended
Material - Plating Mating
Gold
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E11A06303M030
Country of Origin
Poland
Dimensions
Cable Length
3.0m (9.84')
Cable Diameter
5.59mm (.220")
Wire Size (AWG)
24
Details
IP Rating
IP67
Keyway
D-coded
Type
Double Ended
Material - Plating Mating
Gold
LED Indicator
No
Gender
Male-Male
Connector End B
Micro-Change (M12)
Material - Connector Body
PVC
Series
130048
Voltage - Maximum
30V
UL
E200650
Material - Coupling Nut
Nickel-plated Brass
Connector End A
Micro-Change (M12)
Material - Contact
Copper Alloy
Orientation
90° to 90°
Current - Maximum per Contact
1.5A
Coupling Style
Threaded
Poles
4
Temperature Range - Operating
-20° to +75°C