  • Mfr # 804000A09M250
  • Zoro # G005903099
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
25 m
IP Rating
IP67
Type
Single Ended
Series
120065
Keyway
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
804000A09M250
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Cable Length
25 m
Cable Diameter
5.33mm (.210")
Wire Size
22 AWG
Details
IP Rating
IP67
Type
Single Ended
Series
120065
Keyway
Single
Gender
Female-Pigtail
UL
E152210
Orientation
Straight to Pigtail
Temperature Range - Operating
-20°C to +105°C
Poles
4
Material - Plating Mating
Gold
Material - Connector Body
PVC
Coupling Style
Threaded
Current - Maximum per Contact
4.0A
CSA
LR6837
Wire/Cable Type
UL 2661
LED Indicator
No
Voltage - Maximum
250V AC/DC