  • Mfr # DW730-30R
  • Zoro # G5621087
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Receptacle Type
Triple
NEMA Receptacle Configuration
Non-NEMA
Current Rating
30 A
Voltage Rating
600V AC
Number of Poles
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DW730-30R
Country of Origin
United States
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Triple
NEMA Receptacle Configuration
Non-NEMA
Current Rating
30 A
Voltage Rating
600V AC
Number of Poles
4
IP Rating
IP67
Resistance Properties
Watertight
Flange Type
Non-Flanged
NEMA Configuration
Gender
Female
Poles
Series
130155
Flip Lid
No
Locking Blade
No
Lighted Connector
Specialty
Molded Mutli-Pin
Flange
Product Name
Watertite Extreme
GFCI
Description
Woodhead Heavy Duty, Molded Multi-Pin Receptacle, 30A, Removable Pin for Fuse Replacement