  • Mfr # ARC30FAB02
  • Zoro # G705949588
Maximum Voltage
250 V AC
IP Rating
IP69K
Current
30 A
Connector Type
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ARC30FAB02
Length
4.34 in
Wire Size (AWG)
8 to 12
Details
Item
Circular Connector
Maximum Voltage
250 V AC
IP Rating
IP69K
Current
30 A
Connector Type
Female
Type
Receptacle
Max. Voltage
250V AC
Current Rating
30 A
Features
Flanged; Flip Lid
Poles
2
Current - Maximum per Contact
30.0A