  • Mfr # ARC30MGF05
  • Zoro # G805949587
Maximum Voltage
600 V
IP Rating
IP69K
Current
30 A
Number of Ports
3
Connector Type
Male
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ARC30MGF05
Length
2.586 in
Wire Size (AWG)
8 to 12
Details
Item
Circular Connector
Maximum Voltage
600 V
IP Rating
IP69K
Current
30 A
Number of Ports
3
Connector Type
Male
UL E145923
Current Rating
30 A
Features
Flanged
Max. Voltage
600V AC
Type
Plug
Poles
Product Name
ArcArrest
No
Voltage - Maximum
347V / 600V AC
Flip Lid
Current - Maximum per Contact
30.0A