  • Mfr # CBY72/120-HP360-X
  • Zoro # G822914872
Key Features
Material
PVC
Color
Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CBY72/120-HP360-X
Country of Origin
China
Details
Item
Retractable Cone Bar
Material
PVC
Color
Yellow
Description
Make safety and visibility the #1 priority with this retractable cone bar from Xpose Safety. Designed to fit over traffic cones and delineator posts, this extendable bar lets you create an instant visible barrier between the public and road work, job sites, and restricted areas. PRODUCT FEATURES: Retractable PVC Cone Bar Extends 72in - 120in 2in Outer Diameter Lightweight and Portable Yellow and Black Reflective at Night Instantly grab the attention of drivers and pedestrians with this brightly colored and highly reflective bar. Set up one (or more) bars between traffic cones and delineator posts to mark walkways and block passage to certain areas. CAUTION AND SAFETY BARRIER Cone bars are a great alternative caution/safety barrier when conditions are not ideal for caution tape or barricade netting. The flexible and durable PVC material is exceedingly resistant to harsh weather and large crowd conditions. LONGER EXTENSION The Xpose Safety cone bar is designed with longer extension than many cone bars on the market, ensuring your safety and security needs are fully met. VERSATILE USES: Road and utility work Construction sites Pedestrian walkways Crosswalks Security and law enforcement Parking and events Airports Industrial job sites Traffic control Emergency response Overcome workplace hazards and dangerous job site challenges with the reliable safety & security of Xpose Safety products!