  • Mfr # DH510121
  • Zoro # G4222711
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
12.1 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
163 mm
Shank Diameter
13 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DH510121
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Length
229 mm
Drill Bit Size
12.1 mm
Flute Length
163 mm
Shank Diameter
13 mm
Details
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Through
Yes
Application
Non-Alloy Steels, Alloy Steels, Cast Iron
Series
Dream Drill MQL
Shank Type
Common
Decimal Equivalent
0.4764 in