  • Mfr # DH404115
  • Zoro # G9246456
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
11.50 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
0.45275 in. (11.5 mm)
Cutting Direction
Right
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DH404115
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
95.00 mm
Drill Bit Size
11.50 mm
Shank Dia.
0.45275 in. (11.5 mm)
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Sizes Included
11.50mm
Flute Length
47.00 mm
Maximum Drilling Depth
47 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right
Finish - Machining
TiALN
Drill Bit Material
Solid Carbide
Application
For Alloy Steels, Prehardened Steel, Cast Iron, Stainless steel
Decimal Equivalent
0.4528
Grade
K30-40
Measurement System
Metric
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 11.50 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4528, Metric