  • Mfr # 07600-045R
  • Zoro # G9317909
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
07600-045R
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Corner Radius
0.045 in
Shank Dia.
1 in
Length of Cut
1.5 in
Milling Dia.
1 in
Overall Length
4 in
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain Carbide
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Style
Corner-Radius
Item
Corner Radius End Mill
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Finishing
List Number
E5216
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Primary Material Application
Steel
Primary Material Application ISO Code
P
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.045 in, 1.5 in, 4 in