  • Mfr # ZT62063-T01A100Z
  • Zoro # G8292955
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Printer Connectivity
Bluetooth, Ethernet, Serial, USB
Printer Series
ZT600
Power Source
Electrical AC Supply
Voltage
90 to 265V AC
Printhead Resolution
300 dpi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZT62063-T01A100Z
Country of Origin
China
Dimensions
Battery Size
90 to 265V AC
Max. Roll Dia.
7.99"
Overall Height
15 5/8 in
Max. Tape Width
6.61"
Width
13.4"
Font Size
Scalable
Overall Width
13 1/2 in
Max. Label Width
7.01"
Height
15.6"
Max. Print Width
6.6 in
Overall Depth
Max. Ribbon Length
1,476 ft
For Core Dia.
3 in
Depth
19.9"
Maximum Print Width
6.61"
Maximum Print Length
100"
Details
Item
Industrial Printer
Printer Connectivity
Printer Series
ZT600
Power Source
Electrical AC Supply
Voltage
90 to 265V AC
Printhead Resolution
300 dpi
Color Printing Capability
Multi-Color
Barcode Printer Type
Industrial
Print Speed
12 in/sec
For Use With
Label Print
Wire Communication
Wireless (wifi)
Screen Type
Push Button
Max. Lines of Print
100"
Weight
57.4 lb
Printer Resolution
Dispensing Style
Tear Off
Printing Software Compatibility
XML, ZPL, ZPL II
Application
Industrial
Label Formats Supported
Die-cut Label, Notch, Black Mark, Continuous Label
Maximum Print Speed
12.01 in/s
Standards
Printer Type
Standard Industrial
Recommended Use
Label Print
Media Type
Continuous Label;Black Mark;Notch;Die-cut Label
Serial Port
Yes
Standard Memory
1 GB
Description
Industrial Printer, Industrial Barcode Printer Type, Push Button Screen Type, 6.6 in Max. Print Width, 300 dpi Printer Resolution, 12 in/sec Print Speed, Tear Off Dispensing Style, Wireless (wifi) Wire Communication, Printer Series ZT600, For Core Dia. 3 in, 19 7/8 in Overall Depth, 15 5/8 in Overall Height, 13 1/2 in Overall Width, 57.4 lb Weight, Printing Software Compatibility XML, ZPL, ZPL II, Electrical AC Supply Power Source, 90 to 265V AC Voltage