  • Mfr # G-SSO-150V
  • Zoro # G1338775
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
316 stainless steel
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G-SSO-150V
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1 1/2 in
Overall Length
4.33 in
Nominal Valve Size
1 1/2 in
Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 2
Details
Ball Material
316 stainless steel
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Air, Steam, Water
Connection Type
FNPT x FNPT
Item
Ball Valve
Seat Material
PTFE
Stem Type
Blowout Resistant
Handle Material
PVC, Stainless Steel
Handle Type
Oval
Ball Valve Product Group
Manual
Standards
ASTM A351-ZF8M
Stem Material
Body Material
Stainless Steel
Max. Pressure
1,000 PSI CWP
Temp. Range
-25 Degrees to 450 Degrees F
Seal Material
PTFE
Type
Vacuum Service Rating
29.9 in Hg
Connection Type - Side 1
NPT
Handle - Locking
Locking
Connection Type - Side 2
NPT
Maximum Pressure - Steam
150 PSI
Vented Ball Valve
Non-Vented
Coefficient of Volume (Cv)
131.93
Connection Gender - Side 1
Female
3-A Standard Compliance
Not Rated
Color - Valve Handle
Blue
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Connection Gender - Side 2
Female
Operating Temperature - Minimum
-25 Degrees F
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material 316 Stainless Steel, For Media Air, Steam, Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1 1/2 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 1,000 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating 29.9 in Hg, Ball Material 316 Stainless Steel, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Locking