  • Mfr # U07000.125.1400
  • Zoro # G5613307
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
1-1/4"-7
Screw Length
14 in
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U07000.125.1400
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1-1/4"-7
Screw Length
14 in
Drive Size
7/8 in
Thread Length
3 1/8 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
1.25 in
Min. Thread Length
3 1/8 in
Head Diameter
1.875 in
Minimum Thread Length
Head Dia.
1.875 in
Length
14 in
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
170,000 psi
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C37 to C45
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Finish Type
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Material Type
Dimensional Standards
ASME B18.3
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Basic Material
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Material Grade
Alloy Steel
Screw Head Type
Cylindrical
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 7/8 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1 1/4 In.-7, Minimum Thread Length 3 1/8 in, Fastener Length 14 in, Head Height 1.25 in, Head Diameter 1.875 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable