  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-320
  • Zoro # G2362595
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N60FDA-320
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1"
Width
12"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
1 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Type
FDA Grade
Application
Food Grade
Color
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Tear Strength
22 N/mm
Density
1.4 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
35 %
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Water Resistance
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.061 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1 in