  • Mfr # U55050.019.0050
  • Zoro # G5326946
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U55050.019.0050
Thread Size
#10-24
Screw Length
1/2 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Thread Length
1/2 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Dia./Thread Size
#10-24
Head Dia.
0.3125 in
Tensile Strength
85,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 1/2 in, Fastener Length 1/2 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable