  • Mfr # U55041.019.0075
  • Zoro # G5335321
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U55041.019.0075
Screw Length
3/4 in
Thread Length
3/4 in
Head Height
0.19 in
Head Diameter
0.312 in
Minimum Head Height
0.185 in
Maximum Head Height
0.19 in
Head Dia.
0.3125 in
Tensile Strength
85,000 psi
Fine
Manufacturer Location
Globally Sourced
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Yield Strength
40,000 psi
Small Pack
Thread Fit
3A
Seal Material
None
Non-Marring Tip
No
Includes Washer
No
Material Grade/Class
316
Head Texture
Smooth
-50 Degrees F
Sealing Gasket
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size #10-32, Minimum Thread Length 3/4 in, Fastener Length 3/4 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable