  • Mfr # U55050.019.0037
  • Zoro # G5326973
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U55050.019.0037
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#10-24
Screw Length
3/8 in
Drive Size
5/32 in
Thread Length
3/8 in
Head Height
0.19 in
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Dia./Thread Size
#10-24
Head Dia.
0.3125 in
Length
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
B80 to C32
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Type
Coarse
Material Quality Standards
ASTM F837
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
316
Dimensional Standards
ASME B18.3
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Cylindrical
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Finish
Basic Material
Stainless Steel
Material Grade
316
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 3/8 in, Fastener Length 3/8 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable