  • Mfr # U55041.019.0025
  • Zoro # G9788116
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U55041.019.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#10-32
Screw Length
1/4 in
Drive Size
5/32 in
Head Dia.
0.3125 in
Length
1/4 in
Head Height
0.19 in
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
Dia./Thread Size
#10-32
Min. Thread Length
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
System of Measurement
Inch
Screw Head Type
Cylindrical
Material Grade
316
Fastener Finish
Thread Direction
Right Hand
Fastener Industry Standards
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Rockwell Hardness
B80 to C32
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Basic Material
Stainless Steel
Thread Type
Fine
Material Quality Standards
ASTM F837
Material Grade/Class
316
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.3
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Maximum Temperature
550 Degrees F
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size #10-32, Minimum Thread Length 1/4 in, Fastener Length 1/4 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable