  • Mfr # U07040.019.0225
  • Zoro # G3347041
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
#10-32
Screw Length
2-1/4 in
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
5/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U07040.019.0225
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#10-32
Screw Length
2-1/4 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Thread Length
7/8 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Length
Dia./Thread Size
Head Dia.
0.312 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
170,000 to 180,000
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Rockwell Hardness
C37 to C45
Class
3A
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Fine
Dimensional Standards
ASME B18.3
Thread Fit
3A
Pack Size
Small Pack
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Basic Material
Steel
Screw Head Type
Cylindrical
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size #10-32, Minimum Thread Length 7/8 in, Fastener Length 2 1/4 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable