  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-311
  • Zoro # G9724617
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60FDA-311
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Type
FDA Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Food Grade
Color
Material
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Compression Set
35 %
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.4 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
Tear Strength
22 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in