  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-33
  • Zoro # G1252063
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50MIL-33
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
1/16"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 M5BG507, MIL-R-3065E
Grade
Military
Color
Type
Military Specification
Material
Application
Oil Resistant
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,200 psi