  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-46
  • Zoro # G1535992
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50MIL-46
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/16"
Length
36"
Width
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-6855 Class 1 Grade 50
Grade
Military
Application
Oil Resistant
Material
Type
Military Specification
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,800 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-6855 Class 1 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in