  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-30
  • Zoro # G1242744
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50MIL-30
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-6855 Class 1 Grade 50
Grade
Military
Material
Application
Oil Resistant
Color
Type
Military Specification
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,800 psi
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-6855 Class 1 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in