  • Mfr # BULK-RS-N70MIL-25
  • Zoro # G1829947
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70MIL-25
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Thickness
1/16"
Length
36"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
250 %
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength
1,800 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 70, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in