  • Mfr # BULK-RS-N70MIL-41
  • Zoro # G3271536
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N70MIL-41
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
250 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 70
Grade
Military
Application
General Purpose
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,800 psi
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 70, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in