  • Mfr # U07000.050.0075
  • Zoro # G5322694
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
3/8 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U07000.050.0075
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Screw Length
3/4 in
Drive Size
3/8 in
Thread Length
3/4 in
Head Height
0.5 in
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.75 in
Dia./Thread Size
1/2"-13
Length
Head Dia.
0.75 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
C37 to C45
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 12.9
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Quality Standards
ASTM A574
Maximum Temperature
550 Degrees F
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Fastener Finish
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Alloy Steel
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/8 in, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size 1/2 In.-13, Minimum Thread Length 3/4 in, Fastener Length 3/4 in, Head Height 0.5 in, Head Diameter 0.75 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable