  • Mfr # BULK-RS-N30-35
  • Zoro # G6258375
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-35
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/2"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 310
Grade
Standard
Application
General Purpose
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Commercial Grade
Color
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,200 psi
Compression Set
30 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Water Resistance
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 30 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 310, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good