  • Mfr # BULK-RS-BHS40-921
  • Zoro # G2705412
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS40-921
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/2"
Width
4"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Material
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Type
High Grade
Color
Application
Oil Resistant
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Shape
Strip
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 410, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in