  • Mfr # BULK-RS-NHS70-14
  • Zoro # G3267756
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS70-14
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/2"
Width
12"
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Application
General Purpose
Type
High Grade
Minimum Temperature
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Water Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 70A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good