  • Mfr # BULK-RS-N50-872
  • Zoro # G2272331
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-872
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Width
4"
Thickness
1/32"
Length
36"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Material
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Type
Commercial Grade
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in, Abrasion Resistance Good