  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-45
  • Zoro # G2667822
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50MIL-45
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
12 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510, MIL-R-3065E
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
Good
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,700 psi
Compression Set
30 %