  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-67
  • Zoro # G2261761
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N50MIL-67
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Length
36"
Thickness
1/8"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M2BC510, MIL-R-3065E
Grade
Military
Color
Application
General Purpose
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,700 psi