  • Mfr # BULK-RS-N40MIL-46
  • Zoro # G1420203
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40MIL-46
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Thickness
1/32"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M2BC410, MIL-R-3065E
Grade
Military
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Application
General Purpose
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi