  • Mfr # BULK-RS-N70MIL-26
  • Zoro # G2907755
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70MIL-26
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
1/8"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
250 %
Tensile Strength
1,800 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 70, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in