  • Mfr # U07151.025.0150
  • Zoro # G6282991
CAD Available
Key Features
Button Head
Hex Drive
CAD Drawing
Screw Length
1-1/2 in
Finish
Zinc Plated
Drive Size
5/16 in
Tensile Strength
135,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07151.025.0150
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-1/2 in
Drive Size
5/16 in
Thread Length
Head Height
0.25 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.375 in
Minimum Thread Length
Head Dia.
0.375 in
Dia./Thread Size
1/4"-20
Length
Details
CAD Available
Yes
Finish
Zinc Plated
Head Type
Button
Tensile Strength
135,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Screw Grade/Class
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
ASME B18.3
Finish Type
Material Type
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Maximum Temperature
550 Degrees F
Screw Head Type
Button
Min. Tensile Strength
135,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/16 in, Material Alloy Steel, Finish Zinc Plated, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 1/2 in, Fastener Length 1 1/2 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable