  • Mfr # U51050.025.0100
  • Zoro # G2136915
CAD Available
Hex Drive
CAD Drawing
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
101,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U51050.025.0100
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1 in
Drive Size
3/16 in
Thread Length
1 in
Head Height
0.25 in
Min. Thread Length
1 in
Maximum Head Height
6.35 mm
Head Diameter
0.375 in
Minimum Head Height
6.2 mm
Minimum Thread Length
1 in
Dia./Thread Size
1/4"-20
Head Dia.
0.375 in
Length
1 in
Details
CAD Available
Yes
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Class
3A
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Dimensional Standards
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Maximum Temperature
550 Degrees F
Head Texture
Knurled
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Fit
3A
Material Quality Standards
ASTM A307A
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable