  • Mfr # 25F250KCS
  • Zoro # G6477387
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
25F250KCS
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
1/4"-28
Screw Length
2-1/2 in
Drive Size
3/16 in
Thread Length
1 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
0.25 in
Min. Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Dia.
0.375 in
Length
2 1/2 in
Dia./Thread Size
1/4"-28
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
- 20 Degrees F to 400 Degrees F
Rockwell Hardness
C38 to C43
Class
3A
Thread Type
Fine
Thread Fit
3A
Material Type
Steel
Finish Type
Dimensional Standards
ASME B18.3
Maximum Temperature
400 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM A574
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Fastener Industry Standards
Basic Material
Steel
Material Grade
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1/4 In.-28, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 2 1/2 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable