  • Mfr # U51041.025.0043
  • Zoro # G5635052
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U51041.025.0043
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4"-28
Screw Length
7/16 in
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25 in
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
7/16 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.375 in
Minimum Thread Length
Head Dia.
0.375 in
Length
Dia./Thread Size
1/4"-28
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
B80 to C32
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Thread Type
Fine
Maximum Temperature
302 Degrees F
Material Grade/Class
18-8
Material Type
Stainless Steel
Dimensional Standards
Pack Size
Small Pack
Finish Type
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Basic Material
Stainless Steel
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Material Grade
18-8
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-28, Minimum Thread Length 7/16 in, Fastener Length 7/16 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable