  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-244
  • Zoro # G1621751
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FDA-244
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Width
12"
Length
24"
Thickness
1/4"
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
FDA Grade
Application
Food Grade
Color
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Minimum Temperature
Compression Set
35 %
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.4 g/cc
Oil Resistance
Good
Abrasion Resistance
Tear Strength
22 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color White, Durometer 60A, Grade Food, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good