  • Mfr # BULK-RS-NHS70-912
  • Zoro # G6261552
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-912
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/4"
Width
6"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
General Purpose
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Strip
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Acrylic
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good