  • Mfr # BULK-RS-H40MIL-47
  • Zoro # G2785142
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40MIL-47
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/4"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-3065D SB 410 F2
Grade
Military
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Color
Material
Application
Oil Resistant
Tensile Strength
1,200 psi
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-3065D SB 410 F2, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in