  • Mfr # BULK-RS-H40MIL-29
  • Zoro # G0893164
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40MIL-29
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-3065D SB 410 F2
Grade
Military
Color
Material
Type
Military Specification
Application
Oil Resistant
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,200 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-3065D SB 410 F2, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in