  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-48
  • Zoro # G1099147
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50MIL-48
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Thickness
1/4"
Length
36"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-6855 Class 1 Grade 50
Grade
Military
250 Degrees F
Type
Military Specification
Color
Application
Oil Resistant
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,800 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-6855 Class 1 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in