  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-37
  • Zoro # G3391613
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50MIL-37
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Length
36"
Thickness
1/64"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 50
Grade
Military
Type
Military Specification
Material
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,600 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/64 in