  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-61
  • Zoro # G1428515
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50MIL-61
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Thickness
1/32"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 50
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Texture
Tensile Strength
1,600 psi
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in