  • Mfr # BULK-RS-N70MIL-23
  • Zoro # G1130893
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N70MIL-23
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/64"
Width
12"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.01563 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
250 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 70
Grade
Military
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Application
General Purpose
Color
Tensile Strength
1,800 psi
Oil Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 70, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/64 in