  • Mfr # BULK-RS-N80MIL-19
  • Zoro # G1767035
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N80MIL-19
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/64"
Length
36"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.01563 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-3065D SC 815 F1
Grade
Military
Material
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Compression Set
28 %
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-3065D SC 815 F1, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/64 in