  • Mfr # U51060.008.0050
  • Zoro # G2152701
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
#2-56
Screw Length
7/16 in
Drive Size
1/20 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U51060.008.0050
Thread Size
#2-56
Screw Length
7/16 in
Drive Size
1/20 in
Thread Length
1/2 in
Head Height
0.064 in
Min. Thread Length
1/2 in
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.187 in
Length
Head Dia.
0.1875 in
Head Type
Flat
Tensile Strength
100,000 psi
Inch
Class
3A
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Style
Fully Threaded
Head Angle (Deg.)
82 Degrees
Temp. Range
250 Degrees F
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Thread Fit
3A
Material Quality Standards
ASTM F879
Countersink Angle
82 Degrees
Maximum Temperature
250 Degrees F
Screw Head Type
Flat
Min. Tensile Strength
100,000 psi
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 0.050 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size #2-56, Minimum Thread Length 1/2 in, Fastener Length 7/16 in, Head Height 0.064 in, Head Diameter 0.187 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 82 Degrees , Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable