  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-336
  • Zoro # G6954044
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60FDA-336
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
3/16"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Food Grade
Color
Type
FDA Grade
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Tear Strength
22 N/mm
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Sheet
Compression Set
35 %
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Density
1.4 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
Texture
Smooth
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in